Hi Bees to aplikacja na smartfony pełniąca rolę notatnika pasiecznego. Można w niej zapisywać informacje z przeglądów uli w pasiece, informacje o zbiorach, sprzedażach i zakupach oraz dowolne notatki, które można używać jako zadania do wykonania.
Aplikacja została zaprojektowana w sposób umożliwiający zapisanie wszystkich informacji, uzyskiwanych w czasie przeglądu ula, przez wydanie polecenia głosowego. Można również wszystkie te informacje „wyklikać” ręcznie. Wersja bezpłatna aplikacji nie umożliwia wydawania poleceń głosowych.
Wszystkie wpisy można w aplikacji edytować i usuwać. Można również eksportować wszystkie dane do chmury (na serwer danych w Internecie). Tworzona jest w ten sposób kopia bezpieczeństwa na wypadek utraty danych w smatrfonie.
Notatnik został zaprojektowany głównie dla uli korpusowych. Domyślnie korpusy mieszczą 10 ramek, ale można to zmieniać indywidualnie dla każdego ula. Pasieki, ule, korpusy i ramki rozróżniane są na podstawie numeru. Numer pasieki i ula nadaje pszczelarz przy pierwszym przeglądzie każdego ula. Korpusy i ramki posiadają domyślne numery. Korpus stojący na dennicy ma numer 1, a pozostałe stojące na nim otrzymują kolejne numery. Tak więc numer korpusu określa jego miejsce w ulu w danej chwili. Podobnie jest z ramkami. Ramka numer 1 to pierwsza ramka z lewej strony ula. Kolejne ramki otrzymują numery odpowiadające ich miejscu w ulu.
Aby utworzyć pasiekę i poszczególne ule należy dodać ul korzystając z ikony „+” lub wykonać przegląd danego ula przy użyciu poleceń głosowych. Lista wszystkich poleceń głosowych dostępna jest po wybraniu przycisku „Sterowanie głosem” i wybraniu ikony „?”.
Przykład:
1. Wybierz „Sterowanie głosem” i następnie wybierz „START„.
2. Powiedz „Hej Maja” (jest to słowo wybudzania, którym zawsze należy poprzedzić każde polecenie głosowe).
3. Powiedz „Ustaw pasiekę numer jeden”.
4. Powiedz „Ustaw ul numer jeden”.
5. Powiedz „Ustaw korpus numer jeden”.
6. Powiedz ” Ustaw ramkę numer jeden”.
7. Powiedz np.: „Ustaw – jajka, dwadzieścia procent, z lewej strony”.
Zostanie utworzona pasieka nr 1 posiadająca ul nr 1, składający się z jednego korpusu, w którym znajduje się jedna ramka z jajkami, zajmującymi 20% powierzchni ramki z jej lewej strony.
Można kontynuować przegląd lub zakończyć go wybierając przycisk „STOP„.
Po przejściu do „Sterowanie głosem” i uruchomieniu „START” można wydawać polecenia (poprzedzając każde wybudzeniem „Hej Maja”). Polecenia głosowe podzielone są na 9 grup tematycznych:
1. Lokacja
2. Przegląd
3. Wyposażenie
4. Rodzina
5. Matka
6. Zbiory
7. Dokarmianie
8. Leczenie
9. Data
Jeżeli nie pamiętamy polecenia, można do jego przypomnienia użyć polecenia „Pomóż mi„. Polecenie to powoduje wyświetlenie listy poleceń powodujących wyświetlenie poleceń z wybranej grupy, np. „Przegląd pomóż mi” wyświetli polecenia potrzebne do zapisania informacji o ramkach ulowych.
W czasie przeglądów pomocne mogą być również polecenia powodujące wyświetlenie tego co podczas przeglądu zostało o ramkach ula już zapisane. Do tego służy polecenie „Ul pomóż mi„. Analogicznie „Ul wcześniej pomóż mi” i „Ul później pomóż mi” powodują wyświetlanie wyglądu ula zapisanego podczas przeglądów wykonywanych w innych terminach.
Okno pomocy można zamknąć poleceniem „Zamknij pomoc„.
UWAGA. Polecenia głosowe w kilku przypadkach mogą wydać się dziwne, niegramatyczne lub złe stylistycznie. Spowodowane jest to brakiem właściwych słów lub ich odmiany przez przypadki w słowniku polskim użytym w funkcji rozpoznawania mowy. Prowadzone są starania by uzupełnić ten słownik o wyrażenia używane w polskim pszczelarstwie i w odpowiednim przypadku.
Do zapisania informacji o stanie ramek w ulu podczas przeglądu niezbędne jest wcześniejsze podanie numeru pasieki, numeru ula i numeru korpusu, w którym znajdują się opisywane ramki. Następnie należy podać numer jednej ramki lub zakres numerów ramek, których będą dotyczyły następne polecenia. W korpusach lub półkorpusach mogą znajdować się duże ramki lub małe ramki.
Do zapisania pozostałych informacji, dotyczących wyposażenia, rodziny, matki, zbiorów, dokarmiania czy leczenia, wystarczy podać numer pasieki i numer ula.
Jeżeli dokarmianiem lub leczeniem obejęte są wszystkie ule w pasiece, można poleceniem „Wybierz wszystkie ule” spowodować przypisanie tej informaji do każdego ula.
Informacje o zasobach znajdujących się na ramkach podawane w formie poleceń zapisywane są automatycznie, co oznajmiane jest odpowiednim sygnałem dźwiękowym. Zapisane mogą być informacje o procentowej zajętości ramki przez czerw trutowy (trut), czerw kryty, larwy, jajka, pierzgę, miód w fazie nakropu, miód dojrzały, węzę i susz. Podana wartość może dotyczyć lewej strony ramki, prawej strony ramki lub obu stron. Stronę ramki można podać jako niezależne polecenie lub razem z informacją o zasobie. Informację o stronie ramki należy podać tylko wtedy gdy chcemy ustawić inną.
Dodatkowo można zapisać informacje o obecności matki na ramce i jednego z pięciu kolorów jej oznaczenia, ilości mateczników pozostawionych w czasie przeglądu oraz ilości mateczników usuniętych.
Można również określić jakie czynności są do zrobienia na ramce oraz jakie czynności zostały zrobione. W grupie czynności do zrobienia, które widoczne są na rysunku ula w postaci znaków graficznych nad ramkami, jest ramka pracy oznaczająca jej przeznaczenie, trzeba wirować, trzeba usunąć i można izolować co oznacza, że zawartość ramki umożliwia użycie jej do zaizolowania matki poddawanej do ula. W grupie czynności już wykonanych, które widoczne są na rysunku ula w postaci znaków graficznych pod ramkami, jest usuń ramkę jeżeli podczas przeglądu została usunięta, wstaw ramkę jeżeli została wstawiona, izolacja jeżeli została umieszczona w izolatorze, przesuń w lewo lub przesuń w prawo jeżeli została przesunięta w inne miejsce
Przed wprowadzaniem informacji o wyposażeniu ula należy podać numer pasieki i ula.
W grupie poleceń dotyczących wyposażenia można zapisać informacje o ilości ramek w korpusie (domyślnie 10), numerze korpusu na którym zainstalowana jest krata odgrodowa lub informacje o jej usunięciu.
Ponieważ polski słownik użyty w module rozpoznawania mowy nie zawiera słowa „dennica”, w poleceniu zostało wykorzystane słowo „podłoga„ do określenia stanu czystości dennicy w ulu. Podobnie, czynności związane z obsługą poławiacza pyłku można zapisać poleceniem używającym określenia „zbieracz pyłku„. W przyszłości określenia te otrzymają prawidłowe brzmienia.
Przed wprowadzaniem informacji o rodzinie pszczelej w ulu należy podać numer pasieki i ula.
Stan rodziny można określić na podstawie jej zachowania. Jeżeli rodzina się osypała można stwierdzić że nie żyje. Normalnym stanem dla rodziny jest aktywność ruchowa wszystkich pszczół co można określić stwierdzeniem że rodzinajest ok. Może przy tym być agresywna czyli zła lub przeciwnie – łagodna. Może też być w nastroju do ucieczki czyli w nastroju rojowym. W okresie zimowym najczęściej jest w kłębie.
Drugą cechą rodziny pszczelej jest siła rodziny. Rodzina może być bardzo słaba, słaba, silna, bardzo silna lub norma czyli bez wyraźnych cech siły lub osłabienia.
Można również zanotować osyp pszczół czyli ilość nieżywych pszczół, na przykład po zimowli.
Przed wprowadzaniem informacji o matce pszczelej w ulu należy podać numer pasieki i ula. Informacje o matce dotyczą jej ograniczania czyli sposobu umieszczenia w ulu w danej chwili, jej jakości, sposobu unasiennienia, oznakowania (lub braku matki w ulu) oraz roku urodzenia.
Określenie że jest wolna, oznacza brak ograniczeń dla matki. Ograniczeniem może być natomiast zamknięcie w izolatorze lub umieszczenie w klatce.
Kolejną cechą matki jest jej jakość. Matka może być bardzo dobra, dobra, duża, ok, zła (np. uszkodzona), mała, słaba lub stara czyli do usunięcia.
Unasiennienie matki określają nastepujące cechy: dziewica – matka nieunasienniona, sztuczna – matka inseminowana, naturalna – matka unasienniona naturalnie.
Fakt, że matki nie ma w ulu można zapisać takim właśnie poleceniem lub że matki brak. Jeżeli zostanie zidentyfikowania, można określić, że nie ma znaku, czyli nie została oznaczona. Można też podać, że ma biały, żółty, czerwony, zielony lub niebieski znak i ewentualnie numer opalitka. (Przykład: „Matka ma czerwony znak numer 18„)
Rok urodzenia określają dwie ostatnie cyfry roku. (Przykład: „Matka jest z roku 23„)
Przed wprowadzaniem informacji o zbiorach należy podać numer pasieki i ula.
W czasie miodobrania z ula odbierane są poszczególne ramki z dojrzałym miodem lub całe korpusy lub półkorpusy z kompletem ramek wypełnionych miodem. Aby można było określić ilość miodu pozyskaną z każdego ula można w czasie zbioru miodu z ula policzyć ile dużych lub małych ramek zostało zabranych z danego ula do odwirowania. Przyjmuje się przy tym że ramki te są pełne miodu. Informacja o ilości ramek z miodem zostanie zamieniona na ilość litrów i kilogramów miodu uzyskaną indywidualnie z każdego ula. Przelicznikiem do tego celu będzie średnia waga miodu na małej i dużej ramce podana w sekcji Ustawienia/Parametryzacja. Wartości przeliczników można zmieniać porównując całkowitą ilość miodu ze wszystkich uli wyświetloną pod przelicznikami, z rzeczywistą ilością miodu uzyskanego po odwirowaniu wszystkich ramek i zapisaną w sekcji Zbiory.
Ilość zebranego pyłku kwiatowego w postaci obnuży strącanych w poławiaczach pyłku można również obliczyć indywidualnie dla każdego ula. Należy do tego celu użyć miarki o przyjętej przez pszczelarza pojemności. Pojemność miarki najlepiej dobrać doświadczalnie w zależności od ilości zbieranego pyłku. Podczas odbierania pyłku z ula należy podać, w odpowiednim poleceniu głosowym, ilość uzyskanych miarek wypełnionych pyłkiem. Ilości miarek z każdego ula zostanie pomnożona przez pojemność miarki podaną w sekcji Ustawienia/Parametryzacja. Można również podać konkretną ilość odebranego pyłku z ula jeżeli zastosowane zostanie naczynie z odpowiednią podziałką określającą pojemność w litrach lub mililitrach.
Przed wprowadzaniem informacji o dokarmianiu należy podać numer pasieki i ula.
Pokarm dla pszczół w czasie dokarmiania jest zazwyczaj podawany w formie syropu lub ciasta. W zależności od stosunku cukru do wody stosuje się syrop jeden do jednego lub syrop trzy do dwóch. Można też podawać syrop o innym składzie, np. tzw. inwert. Ciasto cukrowe z dodatkami lub bez jest również powszechnie stosowane. Polecenia głosowe muszą zawierać ilość podawanego pokarmu.
Można również procentowo określić jaka ilość pokarmu została jeszcze nie pobrana przez pszczoły i pozostawiona nadal w ulu w chwili dokonywania przeglądu oraz ewentualnie jaka procentowa część pokarmu została z ula usunięta.
Przed wprowadzaniem informacji o leczeniu należy podać numer pasieki i ula.
Jednym ze sposobów zwalczania warrozy jest stosowanie tabletek Apiwarol. Użycie ich w ulu można zapisać w aplikacji poleceniem zastosowania poszczególnych dawek chemii.
W przypadku leczenia paskami Biovar można zapisywać informacje o założeniu pasków lub ich usunięciu oraz o ilości tych pasków.
Można również zapisać ilość kwasu zastosowanego w leczeniu. Nazwę kwasu i sposób podania można ręcznie uzupełnic w polu Uwagi.
Miarą skuteczności walki z warrozą jest ilość osypu roztoczy na dennicy po leczeniu.
W tej grupie poleceń sukcesywnie dodawane bedą polecenia dotyczące innych sposobów leczenia różnych chorób pszczelich.
Wszystkie polecenia głosowe zapisywane są z bieżącą datą i godziną. Jeżeli zachodzi potrzeba wprowadzenia informacji z inną datą, można odpowiednim poleceniem zmienić datę. Należy wówczas oddzielnie ustawić inny rok, miesiąc lub dzień.
Aktualną datę można przywrócić jednym poleceniem, ustawiając prawdziwą datę.